Anasayfa 

Forum 

Köylülerimiz 

kim nerede? 

Kan Bankası 

SÜLALERİMİZ 

DÜĞÜNLERİMİZ 

Telefon Rehberi 

Foto Albüm 

Yardım Yardım  Forumu Ara   Kayıt Ol Kayıt Ol  Giriş Giriş

ÜLKE GÜNDEMİNE AİT KÖŞE YAZILARI

Yanıt Yaz Yanıt Yaz
Yazar
Dilaver Usanmaz Açılır Kutu Gör
Site Üyesi
Site Üyesi

Aktif Durum: Aktif Değil
Gönderilenler: 18
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Dilaver Usanmaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Takvim Olayı: ÜLKE GÜNDEMİNE AİT KÖŞE YAZILARI
    Gönderim Zamanı: Aralık 31 2012 Saat 03:54

Selamlar Ülke gündemindeki sorunlar adlandiriliyor,dile getiriliyor, ama-piratiklesmede-makul sevyede yurumuyor. Ülke genelinde duruluk anlaminda bir netlesme yok.Ama akan kanin durmasi icin cok kesimler fikir birliginda hem fikirler-Basta BDP bu surecte gereken politikalari kitlelerle paylasiyor.Barisin yol haritasi sekteye ogramadan sonuclanmasini BDP-GEREKEN MESAJI vermeye calisiyor.Hukumet bize göre hazirliksizdir su durumda sade nabiz yoklamada-Karsiki tarafta ne?Kadar taviz koparirim hesabi icinde-olma,durumuvar.Bunu su an kestirmek zor.Karanlik gücler her zamanki gibi puslu havadan yararlanarak-barisi baltalamak isterler. Burda biz siradaki vatandaslar´da kendimize göre baris dilini kulanmaliyiz. 1924-Anayasasindan Inkar edilmis bir halkin-Kimlik davasi notasinda-Türkiye-Cumuhryeti-bir anlamda bu yanlisi görmüstür. Kürt Ulusu-Türk Ulusunun dengi degil -esit olamaz,diyenlere!cevap vermeye calisiyorlar!!Alavere Dalavere-Kürt Memet nöbete-hasabi olmasa-bir cözüm olacak.KCK DÜZMECE davalarinin-tutsaklari-10-BINI bulmustur-Halan siyasi soy kirim-kürt politikacilerin-üzerinden, devam ediyor. Eski Ic isler Bakani Idris Nayim sahin-Kürt siyasetin üzerinde-felaket rüzgari estirdi-Her halde bu surec sade bakana, baglanilmaz!Insan bunlari dusundumu-bardag bir bos-bir dolu görmeye basliyor.Yeni Bakanin konusmalarina bakilirsa-Isik,bir nabzede olsa Aydinlik görülüyor.Zamanla görecegiz-Biz siradaki vatandaslarada cok is dusuyor-Demokiratik Legal Hak arayislarina destek vermeliyiz. Suryeye gelince Cetelere destek verildikca daha cok kan akacak.Esatin cagrisini dinlemiyoruz bizi baglamaz-onla konusacagimiz bir idari yol olamaz-Bunlari söylüyen diserde beslenen ceteler. Bu ceteler Kürtleride rahat birakmiyorlar-cok sivili kaltetiler-12-Gündür serekanyede kürtlerle catisiyorlar.Gaye ordaki kürtlerin kazanimlarini berteraf etmek-Bunlari yapanlarda birinci derecede Sözde Musluman dediklerimiz,kesimler yapiyor.Bazi arkadaslarin degerlendirmeleri, bizleri dahada, netlestirir diye dusunuyorum-Fikirlerimizi yazmaliyiz-Insallah Ülke barisi gerceklesir-32-catismali yili sonlandiririz.Selam je we hemuyanra-Roja we´sirinbe-Dilaver-U

Düzenleyen Dilaver Usanmaz - Nisan 03 2013 Saat 12:26
Yukarı Dön
hoca Açılır Kutu Gör
Site Üyesi
Site Üyesi

Gönderilenler: 1
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı hoca Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Ocak 13 2013 Saat 22:09
Sitemizin yeni yapısıyla hizmete girmesi hayırlı olsun.İş yoğunluğundan dolayı ölenleri , evlenenleri veya hasta olanları takip edemiyoruz.Rabbim ölenlere rahmet , evlenenlere mutluluklar ,  hasta olanlara açil şifalar dilerim .Rabbim birlik ve beraberliğimizi bozmasın.
Yukarı Dön
Özer Açılır Kutu Gör
Site Üyesi
Site Üyesi

Gönderilenler: 1
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Özer Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Ocak 17 2013 Saat 11:53

Türk milleti, tarihin her safhasında bağımsızlık ve özgürlüğüne olan tutkusunun bir kez daha vurgulandığı Sarıkamış şehitlerini andığımız şu günlerde aslında vatanları uğruna bile bile ölüme koşan, bugün bizlere huzur, güven ve esenlikle yaşadığımız bu güzel toprakları armağan eden bir neslin imkânsızlıklar karşısında yazdığı destandır Sarıkamış.

Sarıkamış Harekâtı, var olma azminin, direncin, mücadelenin, inancın, fedakârlığın ve her şeyden önemlisi de vatanı bize emanet edenlerin en zor şartlarda vatan için neleri göze alabileceğinin abideleşmiş bir örneği olarak tarihteki seçkin yerlerini almışlardır. Aziz şehitlerimizin canları pahasına bize bıraktıkları emanete layıkıyla sahip çıkabildik mi düşüncesiyle…

Yüreğim Titriyor Sarıkamış

Bugün dolunay geceye yansıyor vatan toprağım Sarıkamış, tıpkı senin yüreğime vuran sevgin gibi. Yazdan kalma bir gece, hafif esen rüzgârın ellerimi tutmuş, sürüklüyor sonu mutlulukla çizilecek düşlere. Gerçekten çalınmış düşlere. Aklıma düşüyorsun o an, hayata değen sihirli bir dokunuşla; içime esiyor rüzgârlar o zaman. Gecenin içinde bir gökkuşağı beliriyor seni düşününce. O zaman düş olduğuna inanmak geliyor içimden. Bir gülümseme yayılıyor içime, sonra gözlerimin ta içine sen düşüyorsun, her bakışıma konuyorsun. Her baktığıma senden manalar yüklüyorum... Bir gülümseme seni ele veriyor. Saklanamıyorsun yüreğimin içinde haykırıyorum vatanım ve senin için…

Dolunay geceye yansıyor. Kardelenler senden bırakmış iz ve ben bu izler için diz boyu karda yollara düşüyorum. Senli var oluşlara akıyor mürekkebi gecenin. Parlıyor ismin gecenin içinde. Bir seni anlatıyor bir de aydınlığı; aynı anlamlara çıkıyor sonunda. Seni anlatmak istediğimde kısaca umut diyorum. Bir umutla doğan güneş, hiç batmayan. Karanlıkta düş gibi parıldayan bir dolunaya ismini yazıyorum Sarıkamış. Kayan bir yıldızla dilek tutuyorum. Henüz senli kelimeler yeni doğdu, içinde kocaman mutluluklara sığacak bir aşkın habercisi...

Henüz ürkek adımlar ama yürek dolusu bir aşk. Henüz hayatın bu kadar güzel olduğunu anlatan bir sen, yerdeki karınla gök kubbeyi delen çamlarınla Sarıkamış.. Dolunay geceye vuruyor. Seni yaşatıyor içimde.. Henüz sevgiyi yaşatacak kalbin ilk öğrendiği sözcükler ile vuruyor kalem aşka. Derin deryaların içinde bir damlanın sesi yankı buluyor yürekte. Henüz bu bile sağır ediyor mantığın seslerini gözlerimi yumuyorum koynuna güzel kokuna Sarıkamış...

Yukarı Dön
Site Üyesi
Site Üyesi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Dilaver Usanmaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Şubat 07 2013 Saat 15:02
Selamlar-Sayin yönetim Yane Ne?GEREKIRDI  Bu kadar foruma bukadar ograsa Gercekte Insan anlamiyor-Önceki, herkese kolayi olan Sitenin yerine karisik bir site ortaya cikardiniz-Kac insan yazi yaza biliyor-Bu resman kitleye firenlemedir.Yane bu duzenleme bir okul sinavmi-Bu bir hizmetin disinde her sey!! kusura bakmayin-Yaygin hizmet kolayi ve her insani yazmaya vede fikir uretime tefsik olmaliydi-Adam hicte yazmaz site halka hazinemi dagitiyorda-maraklisi cogalsin-Gayemiz kitlemiz politize olup-kapitala hizmet etmesinler-Kendini begenmis sermayecilere-ezdirmesinler yoksa görüntü icin yazi yazmiyoruz-Sosyalistim demokiratim diyenleri kendilerini nasil begendiklerini biliyoruz-Gayemiz bunlari asmaktir-Mutavizi gönlü alcak-Insanlar Kapital Magrur kisiliklerin hatirini sorar-O-magrur-kendini okadar begenirki-karsidakini-siz nasilsiz diye sormaz-Biz özümüze bagli-Atalarimiza sadik kisiler-O-tipleri toplumda yerlerini daraltacagiz-mejburuz-Tabi kaba kuvetle degil-Bilimle-bilgiyle-Onlari desifre edecegiz-Hangi dilde anliyorlarsa O-DILLE-Zararlarina!! engel olacagiz-Insallah.Bunun yapilmasi icin Sitemiz bizlere Hizmet etmeli-O kör beyinlere degil-Benim bu yazimin kimlere oldugunu Okurlarsa Anlarlar-Gözüm bu kitle kendinden baskasina kimseye hizmet etmiyecek-Paradan önce-Insanlik Abidesiyle yasam vardir-Roj bas debejim-dema we basbe-Ruye bekoyan Insallah e´resbe Dilaver Usanmaz
Yukarı Dön
gurbuz1014 Açılır Kutu Gör
Site Yöneticisi
Site Yöneticisi
Simge

Gönderilenler: 6
Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı gurbuz1014 Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Şubat 13 2013 Saat 11:32
SİTEDEN YAPILAN DEĞİŞİKLİK YAZILARIN KİMLER TARAFINDA YAZILDIĞINI TESPİT ETMEK İÇİNDİR DAHA ÖNCE YAZILARI YÖNETİM YAYINLIYORDU BUDA BİZİ ZOR DURUMA DÜŞÜRÜYORDU AMA ŞİMDİ HER ÜYE OLAN RAHATLIKLA YAZI YAZAR YAZININ SORUMLUSU KENDİSİDİR CEVAP YAZAR TARTIŞIR KİMİNLE TARTIŞTIĞINI BİLİR ÜYE OLMADAN YAZI YAZIP KİŞİLERE HAKARET EDENLERDE OLUYOR BİRAZ ZOR OLMUŞ AMA YAPILACAK BAŞKA BİR ÖNERİNİZ VARSA ONUDA YAPMAYA HAZIRIZ.SELAMLAR YÖNETİM. 

Düzenleyen gurbuz1014 - Şubat 13 2013 Saat 11:43
Yukarı Dön
Site Üyesi
Site Üyesi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Dilaver Usanmaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Şubat 14 2013 Saat 22:20
Selamlar Arkadaslar Hak uzerine verilen mucadele hakikati cesareti öz güveni dizginler-Hz Ademden buyani Insan oglunun bir kesimi-despotluga haksizliga magrur yönuyle Hakikati kendilerinin egemenligine baglamayi surdurmusler!!Zamanla Hakim tarafta olmuslar....Yalniz sonuclari hicte iyi gelmemisler.Tarihi okuyanlar bu felaketlerin neticesini bilenler bile derslerini alamamislar.Cenabi Allah Insanoglunu yaratigindan-3-Hisi kavramla Sereflendirmistir-1-Akil-2-Vijdan-3-Irade-Bizler Cikar geregi aklimizi herzaman kulaniriz-ama"IRADEYLE VIJDANI-Heryerde kulanmiyoruz.Iradeden, örnek vereyim-Yasina yakisir davranistan cok üzak-Yapilmiyacak davranislardan sakinmaz-Iste Irade cköüntusü-kötü örnekle sonuclandi.Vijdana gelince-yine örnek-Vurun obaliya misali veya-hakliligi örtülmeye calisilan, Herkes tarafinda ezilen bir insan-Kac kisi kisiler tarafindan-durun diyiliyor!!!-Iste degerli Arkadaslar Vijdan masebemizi yapmaliyiz.Biliyorsuz Insanda Bagisiklik sistemi zayiflandimi-hastaliklar Vucudu cökertir.Manevi anlamdada..Bu 3-hisi duygu kisiligi, besler. Vijdanimizi mazlumlarada kulanalim-Zalimlerada, aman vermiyelim-yoksa görüntüde desinler icin bir birleriyle konusmak-Deve kusu,gibi kafamizi kuma gömüs oluruz-Nesilere bir manevyet vermemis oluruz.Sonucta cikarci Toplum olup cikariz.Ver maniyi al yahniyi-oluruz Veya al madiyi, ver Manevyeti-oda bir yere kadar-yemezler)).Siyasete gelince Biliyorsuz-KCK-duzmecesinden 3-Yil yatan BDP li Uyeleri ve yöneticileri tutukludurlar-Mahkemeye cikarildiklari Zaman biz Ana dilimizde Ifade verecegiz-diyorlardi-Hakim biz bu dili tanimiyoruz,anlamiyoruz diyip Ifade almiyordu.Simdi kanunlasti Ana dilde savunma Eksikte olsa-yapiliyor-KI gereken savyede degil-olacak Insallah.Bizim kitlenin Ana dili Kürtcedir-Zamanla olmaz diyenler,veya kendi alehlerinde kafa karisikligini yaratanlar-Ne dusunuyor gercekte marak ediyorum?Yoksa? Yinemi diyecekler ANA Dilimizde savunma olmasin biz Istemiyoruz-Vallahi Beklenir:Arkadaslar manevyetin hic bir boyutunu-cikarcilere kurban vermiyelim-Legal mücadele vererek özümüzu benimsiyelim VEDE Halklari göz ardi etmiyelim-Halklar Ülke Zenginligidir-Bahcenin renge,reng Cicekleridir.Kendi Ülkelerini-Demokiratik görmek Halklara hakikati bildirmek Aydin ilerici kisilerin; görevdir-Aktör Kadir Inanirada Tesekkür ederiz-Gec kalinmis bir cikis-Yinede-yerinde bir cikis yapmistir.... Sizleri Saygi ve Sevgilirimle-Selamliyorum.Dem bas we hemuyanra je´wera Serketin Herdem le´pesbe-Hevalno-Sipas-Dilaver Usanmaz
Yukarı Dön
Site Üyesi
Site Üyesi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Dilaver Usanmaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Şubat 21 2013 Saat 13:57
Gündemle ILGILI Arkadaslar biliyorsuz Ülkemizde bir baris sureci baslamistir-Ülkemizin cogunlugu bu sureci desteklemektedir.Imrali sureci diyiliyor Silahlarin susmasi noktasinda-su an AKP VE BDP-BU sureci kusursuz ****urmeye calisiyorlar-AKP ÖYLE olmasada öyle gürüntü veriyor-ki görecegiz. Kürt sorununu cözmek tüm siyasi partilerin görevidir-Malesef bu savasta bu catismada rant elde edenler var-Irkcilik yapip kürt sorununu cözümsüzluga ****ürme, gayesindeler.CHP-Genel baskani bir ay önce diyordu AKP-YE kiredi veriyoruz bu sorunu cözsun-biz parti olarak destekliyacagiz-CHP NIN icindeki ulusalci-irkci kanat-partiyi-Baykal dönemine ****ürme cabasindalar. Genel baskanlari ulusalcilarin güdümüne girmistir-Ana dilde eytim bizi böler diyor.BDP-Millet vekili sayin Siri Sakik hakli olarak-dediki sayin Kilicdar oglu Aneniz hayatdaysa-demezmiki-Oglum benim dilim O-kadar kötümü Ülkeyi bölsun-veya bicakmi Ülkeyi bölsun-Siz evlat olarak dilimi inkar ve kiniyorsuz-Hakimi helal etmem-Iste bizler bu gercekligi görmüyorüz.Arkadaslar biliyorsuz SINOPTA-bir gurup doldurulmus gürah gurubu-BDP-Vekilerine saldirdiler-CHP VE MHP-Olduklari kanitlandi-Karadeniz halkimizi milyetci duygularla sisirip Ülkeyi bastan basa karistirmaya ****ürmekteler. Kimsenin haki yok.Gelki 1000-kisilik gürahi, tum karadenizlilere maletmek olmaz-Cünkü sagduyusunu kulanan cogunlukta.Türk olsun Kürt olsun genclerimiz ölüyorlar-onlar bizim insanlarimiz-Aneleri bizim anelerimiz-Insan yasamina deger veren kardeslermiz böyle dusunmeliler.Bizim kitlenin epey bir kesimi-CHP-LIDIRLER-CHP-IL VE Ilce baskanliklarina yazili dilekce vermeliler-Biz SINOPTAKI-durumu kabul etmiyoruz bizde Kürdüz-Birlikte yasamayi cani gönülde istiyoruz-bu Sorunu cözmesini istiyorüz demeliler.Aktif siyaset bunu gerektirir diye dusunuyorum.Arkadaslar biz gercek demokirasiyi piratikteki görevlerimizle getirecegiz-pasiflikla kendimizi bile kurtaramayiz.Eger bizler bu surecte ustümuze duseni yapmasak-raant pesinde olanlar-Kafatascilar-bizlere bölücü diye diye Ülkeyi bölmeye ****ürürler.Esit kardeslik temelinde sorunlarimizi cözecek gücteyiz-Kürt halkinin Bayrakla sorunu yoktur-Mevcüt Ülke sinirlarinin icinde yasamak arzusundayiz-Ben kürt diyorum-kendini Kürt sayanlar icin diyorum-Adam kürttür Kendini Kürt saymiyabilir onun sorunudur-yalniz barista kardeslikte yana olmaliyiz. Hepimiz ayni gemideyiz.Bu gemiyi batirmaya calisanlara aman vermiyelim-Her konuda arastirmaci olalim-kim hakli kim haksiz-Sali günleri Gürüp konusmalarini ileki takipcisi olalim.Tek pencerede bakmayalim-ki etraflica görelim. Ülkemizi bizler hüzüra kavusturacagiz yane halk oy sahipleri. Sizleri Saygiyla Sevgiyle Selamliyorum.Rojawe Sirinbe Dem Bas je´Wera´ji serketin-Dilaver Usanmaz-20.2-2013.

Düzenleyen Dilaver Usanmaz - Nisan 03 2013 Saat 12:44
Yukarı Dön
Site Üyesi
Site Üyesi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Dilaver Usanmaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Şubat 24 2013 Saat 14:33
Sayin Yönetim bu biraz üzun mesaj oldu kusura bakmayin-Mesaj icerikligi konuyu uzati-Tesekkürler-Sayin Site takipcileri bu surecte PASIF sevyede, duraklama yasamak vede anlamli yazilara katilmamak-birseyler anlatmamak!!Ancak olumsuz, beyhude, nafile:Korkaklara-Bekolara taviz, vermis oluruz-Kitlemizin Sosyalistleri-Solculari-Demokiratim diyenler-Siyasi Parti Ayrimciligi yapmadan-Bir seyler yazmaliyiz-Bizim genclerimiz bizden,bizim yasitlardan, Hakikatin-özünü,Tecrübeyi-Almak isterler-peki bu anlamda yapacagimiz bir seyler yokmu?Ben tarafsiz yazmaya calisiyorum-Bireylerle isim olmaz-ÖZEL davalar özel yöntemlerle cözülür-Benim bu yazim kolektif birlikteligiin pasifligini ve hisi kini asamiyoruz. Örnegin-Köydeki bazi olumzuz, yalan yanlis söylemler-Fisilti didikuduler-Bizleri etkilemesin-!!!Onlarmi bizi cizgilerine ****ürecekler?Yoksa-bizmi?Onlari Cagimize getirecegiz-Hane Feodal-degildik-hane Meydan bekolara kalmiyacakti?Asil konuya gecelim-1978-de Gölede Cemil Kirbayirin, Önderliginde-Göle lisesinin önünde-Yuruduk Karakolun karsisina kadar-Orda Elektirikten dolayi mikrofondan bir patlama ses cikardi-Herkes birtarafa kacti-Cemil Kirbayir bagirdi kacmayin arkadaslar-bomba degil Elektirik sorunudur-tekrar yerlerimize dönduk.Eger Cemil Kirbayir-cunta iskencelerinde-Ideolojisine Reze ters dusaydi-bazi isimleri, verseydi-cok tanidik aramizda olmiyacakti-O-sadik yoldaslik, yöntemini benimsedi ve Canini feda eti.....Örnegin O-Yürüyüste Bizim Yener vardi,Cengiz Akcora vardi-Hoca Cengiz Akcora vardi-Allah Rahmet etsin-Yürüyüse biraz gönülsüzduk-Ormanda, kök-Kütig-cikariyorduk-Rahmetli Cengiz Akcora bizleri Ikna etti O-****ürdü-Iyiki Gitmisim-O-günden sonra yavas yavas birseyler kavramaya basladim.Bunlari anlatmamin sebebi-Berfa Anayi kayip etik-Devrimci Yurekli Cemil Kirbayirin Anasidir-Ki cumatesi Anelerle beraber yorulmada katildi Yilarini verdi...Bizler Göle yürüyüsünde-en az 25-köylümüzün gencleri vardi-Bunlarda sade bir kisi aramizda ayrilmis-O-24-KISIYE Cagrim var sizler Yoldas dediginiz Hewal dediginiz Cemil Kirbayirin Annesinin Ölümünde Bir yazi yazmayi-cok gördünüz-Yaziklar olsun-Bu gencligi kinamaya hakiniz yok-Sadik Arkadas olmadiniz-Kurdi debejin, be´bexti-hun bebextin-qusure mezemekin...Sagolsunlar-Cok gencimiz-Facebook-ta-Görevlerini yaptilar. Korkmaya gerek yok-Türkiyede-her-Tv-Berfo Ananin Fedakarligini-105-yasina rahmen anlatildi-Vilayetimizin Simgesi oldu-ama,ama.Bunuda aciklamada yarar var-ÖDP-VE BDP-Genel baskanlari Sayin Alper Tas ve Sayin Selhaddin Demirtas-Cumatesi Annelerin mitik yerindeki-Cenaze törenine katildiler-gereken Mesajlarini verdiler..Sitemizde yazilar az yaziliyor ama okuyanlar,takipciler fazla-Bu pasiflik bizleri üzmustur-sizleri bilemeyiz.Biz Sosyalist derken Kominizimi getirelim Anlaminda kulanmiyoruz-Sosyalist dusunce-haklara saygilidir-Toplumun ve bireyin haklarina karsi bedel ödemede cekinmezler-Yoksa Ülkeyi devirelim anlaminda kulanmiyoruz-Korkmaniza gerek yok-sizleri-KCK-DIYE iceri almazlar-Bir sanraki yazim bunla ilgili olacak...Dilaver U   
Yukarı Dön
Site Üyesi
Site Üyesi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Dilaver Usanmaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Mart 03 2013 Saat 12:31
GAZETECI HASAN CEMALIN BUGÜNKÜ YAZISI-2-3-2013 »

Barış hedefine kilitlenmek yerine yan yollara saparsak, ormanda ağaçların arasında kaybolursak, resmin bütününü gözden kaçırırsak yazık olur, yanlış olur. “İmralı haberini Milliyet’e kim sızdırdı?” sorusunun peşinden koşturmanın, sabotaj diye feryat etmenin bir yararı yok ki.

Evet, barış zamanıdır, silahlara veda zamanıdır. Silah ve şiddetin kullanım süresi çoktan beri dolmuştur çünkü.
Bundan ötesi çıkmazdır.
Çıkmaz sokak olduğu içindir ki, bugün artık barış koşulları olgunlaşmıştır.
Yeterince kan ve gözyaşı akmıştır.
Daha çok acı çekilmesin.
Daha çok insanımız ölmesin.
İnsan hayatından daha kutsal ne olabilir ki.
Onun içindir ki:
Bundan sonrası artık savaşın değil, barış ve demokrasinin derinleşmesidir bu ülkede.
Türklerin de, Kürtlerin de ortak çıkarı gerçek barış ve demokrasiden geçer.
Bundan böyle hedefe kilitlenmek lazım.
Hedef de tek kelimedir:
Barış!
Hedefe kilitlenmek yerine yan yollara saparsak, ormanda ağaçların arasında kaybolursak, resmin bütününü gözden kaçırırsak yazık olur, yanlış olur.
“İmralı haberini Milliyet’e kim sızdırdı?” sorusunun peşinden koşturmanın herhangi bir yararı yok ki.
‘Sabotaj’ı da geçelim, ‘provokasyon’u da...
Bu tavır her şeyden önce gazeteciliğe, mesleğimizin özü olan haberciliğe hiç yakışmıyor.
Şu da söylenebilir:
Bir gerçeği olduğu gibi yansıtan büyük bir haberle ilgili olarak sabotaj diyenlerdir, asıl ‘sabotajcılar’ın değirmenine su taşıyanlar...
Gazete yapmak ayrıdır, devlet yönetmek ayrıdır. İkisi birbirine karıştırılmasın. Kimse de kimsenin işine öyle karışmasın.
Biliyorum, ikisinin arasından geçen çizgi bazen incelir, bazen bu yüzden kıyametler kopar.
Amerika’da Domuzlar Körfezi çıkarması, Vietnam Savaşı, Pentagon Belgeleri ve Watergate Skandalı yüzünden ne kıyametler kopmuş, gazeteci milletinin birçok değerli ferdi kaç kez vatan hainliğiyle suçlanmıştı.
Ama sonra o gazeteler ve gazeteciler tarihe geçtiler, haber ve yorumlarıyla barış ve demokrasiye sahip çıktıkları için...
Bu konuyu geçiyorum.
Çünkü hedefin adı barıştır.
Ve bugün tek yol barış hedefine kilitlenmektir.
Daha fazla acı çekilmesin, analar daha çok ağlamasın diyorsak, bu konuda hakikaten samimiysek, o zaman yan yollara sapmayalım ve barışa kurulabilecek tuzakların kaynağına bilerek bilmeyerek su taşımayalım.
Hiç unutmayın.
Tarih, barış yapanları yazacak. Tarihin sayfalarına büyük harflerle geçen onlar olacak.
Buna karşılık, bugün bin bir dereden su getirerek ve cılkı çıkmış klişeleri çığırtarak her Allah’ın günü muhalefet yaptıklarını sananlar ise kendilerine ancak tarihin çöplüğünde yer bulacaklar.
Sonunda hep savaş değil, barış kazanmıştır. Çünkü kutsal olan insan hayatıdır.
2011 genel seçimlerinden sonra yazmıştım, “Sayın Başbakan tarihin eli omzunuzda!” diye.
Barış konusunda almış olduğu siyasal risk ve sergilemiş olduğu siyasal cesaret dolayısıyla Başbakan Erdoğan’ı kutlamıştım o tarihlerde.
Bugün de temkinliyim ama risk ve cesaret konusunda kendisini yine kutluyorum.
Şimdi geçmişe dönmenin bugün için bir yararı yok. Ama son iki yıllık kan ve gözyaşı dönemini keşke yaşamasaydık.
Biliyorum, keşkelerle tarih yapılmıyor, yazılmıyor.
Tarih yaşanıyor.
Acılarıyla sevinçleriyle yaşanıyor.
Sayın Başbakan;
Tarih bazen yaşarken de yakalanır.
Tarihin eli bir kez daha omzunuzda.
Barış fırsatı bu kez kaçmasın!
Yukarı Dön
Site Üyesi
Site Üyesi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Dilaver Usanmaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Mart 15 2013 Saat 12:14
Selamlar Arkadaslar-Bu YAZIMI cok ÖNEMLI GÖRÜYORUM VEDE-Kitlemiz ve Cevremiz icin günlük yasamamizda önemli olacak diye dusunuyorum.Biz Ergenekon diyoruz:Derin yapinin adami diyoruz:filanin.. Adami diyoruz ki´bi gerceklik gözardi edilecek bir durun degil-Simdilik bu konuyu Noktaliyalim) Bilöiyorsuz bölgemizde bir koruyucu sistemi var-Birde sehirlerde derin yapinin koruyuclari var!!Bu koruyucular cogu Cahil-Sehirdekiler derin yapi,icindekiler´de,okumus cahil.Koruyucu sisteminden, önce bunlar bir birleriyle Feodal yapinin getirdigi gericilik baglarin-asilmazligi yüzünde, düsmandilar-Günümüzde masa olarak halkina karsi kulaniliyorlar.Kimilerinide milyetci,Irkci kesimlerinden para karsiligi-kitlelerin icine sokuyorlar.Anliyacaginiz komsu dusmani-yane özüne düsman-Iste okumus cahiler bunu kavrayip hakikati göremiyorlar.Dagdakilarin ve Askerin dusuk yogunluklu savasindan dolayi-Devlet bu Cahil köylülere silah dagiti koruyucu olun-sizlere mais verecegiz-Derin yapidada derin Mais-VERILDI-buda okumus cahilere!!! Bu cahil birlikleri eskide kavgali oldugu komsuyu-köylüyü-Cok rahatsiz etiler kimini onlar göc etirdi kimini-Derin, Devlet dedigimiz bürokirat kesim, zorladi-Örnek verirsek eski vali Unal erkan-hayri kozakcioglu-gibiler-Bölge halki 30-yildir Izrap cekiyor. Bunlari niye anlatiyorum-cünkü bu kesimler bu catismali surecte cok rant elde etiler bayagi Zenginlestiler-Simdi baris sureci kendini dayatmis bu sorunu cözmek istiyorlar-Hem devlet hemde bölge halki-görünen, bu-Buz dagin arkasini simdilik göremeyiz.Abdullah Öcalan 21-Marta NEWROZDA GEREKEN barisin ilk Yol haritasini acikliyacak.Peki bu-GAYRI RESMI!!! koruyucular barisi istiyecekmi-bundan emin degilim-Hata cogunluk istemez cünkü cahil olduklari icin ve para icin.Cahil diyorum-her seyi,olup biteni biliyorlar fakat-Analarin aglamalarina gülüp geciyorlar.Baska hangi kesimler istemiyecek-Korucularnan is birligi yapanlar-Bunun icinde bir azinlikta olsa-Askerde olur Polisde olur-Devletin icindeki Hakim kesimler; onlar aslinda biliniyorlar.Bu surec tam bir Piravaksiyon sureci-FIRANSADA Parisin göbeginde 3-kürt kadinin öldürülmesi-öyle basit bir olay görmiyelim.Bu gibi olaylar böyle sureclerde yasanir-Belki bazileri diyebilir biz siradaki insanlari ilgilendirmez-Arkadas sen calisiyorsan Alis veris yapiyorsan....Seni ilgilendirir-Sen vergi veriyorsun-kdv-bir sigarada bile hemen sende kesiliyor-Seni nasil?Ilgilendirmez-Savas her Nimeti yutuyor. Bu catisma bu Ülkenin madisinde gidiyor-vergimizde gidiyor. Hepimiz Cevremize komsumuza barisin kardesligin hüzürün birlikteligini anlatacagiz. Cocugumuzu Askere göndermekte seve seve hosnut olacagiz-Kardes kardesi öldürmek haramdir-bu söz-Diyarbakir Beledye beskani-Osman Baydemirindir-ne güzel söylemis-Sagolsun.Yukarda simdilik, Noktaliyalim-dedigimiz...Noktaya gelince-Onlar aramizdadirlar!!Her görüsün sivri Insanlaridirler-gayeleri-Illegal görüntüyü ortaya cikarmak,Bilhasa komsulari bir,birleriyle MAHKEMELIK etmek veTahrik etmek-Onlar tutuklanmazlar-Onlar para zorlugu cekmezler,Onlar Yerine göre Dinsizligi de savunurlar-gereken yerde-Hocada olurlar-Devrimciyim Yurtseverim diyerler-Fasist kesimlerle Is yaparlar....Cünkü asil onlarin Adamidirler.Bu surecte o-tipler Post degisebilirler.Onlar yilarca derin devlet adamlarindaN; eytim almislar-görevleri geregi!!Göz kirparak-Güven vermek-SAG GÖSTERIP SOL VURMAK.Zamanla Insallah dahada Netlesiriz-Siz Köylülerimi Sagiyla Sevgiyle Selamlarim-Geli Berano-ü-hewalno-we´selame,xaye´ germayiva-selam dikim-Her dem husarbin-be´asitiyevabin-Qesedanawe asiti ü-beratiyevame-Roj bas je´wera-serketin-Dilaver U
Yukarı Dön
Site Üyesi
Site Üyesi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Dilaver Usanmaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Mart 26 2013 Saat 02:42
BARISIN-RUHUNA UYGUN SORUMLULUK DILI VE MESAJI!!MURAT KARAYILANIN HASAN CEMALA YAPTIGI GÖRÜSMENIN BIR KISMI-23-3-2013-30 yıl önce biz dağa piknik yapmak için çıkmadık…”

Kendisine bunu hatırlattım. “Bir süreç, parmakların tetikten çekildiği ateşkesle birlikte sınır dışına çekilmek; bunu takip edecek bir süreç de silah bırakmak, yani dağdan inmek… Bu iki süreçte Ankara’nın neler yapması bekleniyor” sorusunu sorunca Karayılan şöyle dedi:

“Yeni bir anayasaya kesinlikle ihtiyaç vardır. Yeni dönemde Türkiye’nin tam demokratikleşmesi ve Kürt sorununun çözümünü de kapsayan, adeta yeni bir kuruluşu öngören yeni bir anayasal taslağa ihtiyaç vardır. Türkiye’nin demokratikleşmesi aynı zamanda gerçek barıştır, toplumsal uzlaşmadır.”

Kandil'in yeni anayasada önemsediği üç nokta ne?

Karayılan’a şunu sordum: “Türkiye’de bazı çevreler diyorlar ki.; bu defa Kürtler Türkleri satacak ve kendi istediklerini alırken, Erdoğan’ı da başkan baba yapacaklar; yani Kürtler kendi haklarını elde ederken Türkiye’de otoriter bir rejime kapıyı açacaklar.”

Karayılan’ın yanıtı: “Asla böyle bir durum söz konusu değildir… Tam tersidir. Kürt sorunu ile demokrasi sorunu etle tırnak gibi iç içedir. Kürt sorununun çözümü demek, Türkiye’nin demokratikleşmesi demektir. Türkiye’de yaşayan bütün etnik ve dinsel kimlikleri reddeden değil, kabul eden bir demokratik uzlaşmayı, geliştiren bir perspektifi olumlu buluyoruz biz. Ve yeni anayasada üç şey önemlidir bizim için. Yeni vatandaşlık tanımı… Kimliklerin tanımı…. Türkiye ulusunun tanımı…”

'KCK tutukluları çözüme hançer, Uludere raporu utanç belgesi'

Murat Karayılan silahların gömülmesini ya da silahlara veda edilmesini bir son aşama olarak görüyor ve bunun için “normalleşme” deyimini kullanıyor. Şu sözler Karayılan’ın:

“Silahlara veda konusu zamana da yayılabilir, kısa zamanda da bitirilebilir. Bu açıdan yol temizliği önem taşıyor. Örneğin KCK tutukluları çözüm sürecine sokulmuş bir hançerdir. Önce bu hançerin çekilmesi gerekir. Şimdi Başbakan Erdoğan diyor ki, silahları ayaklarınız altına alın ve gelin siyaset yapın. İyi güzel de siyaset yapanlar bugün hapisteler, yargılanıyorlar, ceza yiyorlar. Halbuki onların şiddetle hiçbir ilgileri yoktu. Bir yasayla bu sorunu çözmek gerekir. Yine yüzde 10 seçim barajı, Terörle Mücadele Yasası, Siyasi Partiler Yasası, bütün bu konularda bir yol temizliği yapılması gerekiyor öncelikle. Madem toplumsa uzlaşma, diyoruz, o zaman var olan kirleri niye temizlemiyoruz? Mesela faili meçhuller bir çözüme kavuşmalı. Geçmiş katliamlar ve mezar yerleri bilinmeyenler… Roboski olayı… Bu konuda TBMM’nin çıkardığı Uludere raporu tam bir utanç belgesidir. İşte bütün bu konularda bir yol temizliği yapılabilirse normalleşme süreci dediğim silahlara veda günü de çok yakınlaşır.”

Şunu da ekledi Karayılan:

“Sizinle en son 25 Haziran 2011’de yine Kandil’de görüşmüştük. Bugün yapılmakta olanlar eğer 2011’de yapılmış olsaydı bu iki yıl içinde 3 bin kişi ölmezdi.”

Türk meselesi ve Batı meselesi

Kürt sorunun çözümü konusunda Türk kamuoyunun, Türklerin, Türkiye’nin batısının ikna edilmesi konusunda da Murat Karayılan şunları söyledi:

“Türk meselesi, Batı meselesi, Türklerin ikna edilmesi, elbette önemli bir mesele. Ancak bu ülkede devletin, 1924’ten itibaren Kürtlere yönelik olarak geliştirilen ve bugün yanlışlığı artık anlaşılan politikası, Türk halkına doğru biçimde anlatılsa, Türk kamuoyundan hiçbir sorun çıkmaz ‘Türk meselesi' diye bir mesele de olmaz. Kürtlerin dili yasaklandı, kimliği inkâr edildi, horlandılar, ses çıkaranların ise kafası ezildi. Bu yaşananlar Türk halkına doğru dürüst anlatılsa, bunları önderler, siyasal liderler anlatsa hiçbir sorun kalmaz. Türk halkı da savaş istemiyor. Çözüm ve barıştan yana Türkler de. Bizler de bölünmeyi değil, Türklerle kalıcı birlikteliğin ve ortaklığın esasını oluşturmak istiyoruz. Mesela bütün Avrupa halkları kendi aralarında nasıl sınırları kaldırmış, birliktelik oluşturmuşsa biz bunu Orta Doğu’da neden yapamayalım ki…”

Apo'nun özgürlüğü

Karayılan’a soruyorum: “Gerçek bir barışın ön koşulu da Apo’nun özgür olması mı?”

Murat Karayılan’ın yanıtı: “Kesin olarak öyle. Kalıcı barış, Apo’nun özgürlüğünden geçiyor…”

Erdoğan'a güvenmek....

Murat Karayılan’a “Erdoğan’a güvenmek” konusunu da sordum, şöyle dedi:

“Bence siyaset güven ve güvensizlik üzerinden yapılmıyor. Son bir aydan beri 'Baldıran zehri olsa da içerim. Sonuna kadar kararlıyım, tüm provokasyonlara karşı dimdik yürüyorum' tavrı cesur tavırdır. Ancak Erdoğan’ın bir çözüm projesi gerçekten var mı? Varsa nasıl bir çözüm projesi? Daha bilmiyoruz bunları. Sadece şu var, Apo'yla İmralı’da görüşen devlet heyetinin yaptığı görüşmeler, tartışmalar var. Ama eksik olan hükümet tarafından bir çözüm projesinin ortaya konmuş olmaması… Aşırı kendini esas alan kibirli bir tavır söz konusu. Oysa hükümetin bu sürece CHP’yi de dahil etmesidir doğru olan. Çatışmanın durması, ölümlerin olmaması, bu ülkeye hem huzur getirir, hem özgüven aşılar, hem de Türkiye her açıdan daha ileri gider. Herkes bundan kazançlı çıkar.”

Murat Karayılan’a Apo’nun Nevruz çağrısındaki şu sözlerini hatırlatıyorum:

“Zamanın ruhunu okuyamayanlar, tarihin çöp sepetine giderler. Suyun akışına direnenler uçuruma sürüklenirler.”

Karayılan’ın yanıtı: “Doğrudur, Aynen katılıyorum.”

Son olarak diyorum ki Karayılan’a:

“Parmakların tetikten çekildiği, yani dağdan silah seslerinin gelmediği bir ortamda sorunu sabırla zamana yayarak ve düğümleri kolayından zoruna doğru sıraya koyarak barışa doğru yürümek mi?”

Karayılan: “Doğru yöntem budur.”

Birand'ın anısına
Yukarı Dön
Site Üyesi
Site Üyesi

Mesaj Seçenekleri Mesaj Seçenekleri   Alıntı Dilaver Usanmaz Alıntı  Yanıt YazCevapla Mesajın Direkt Linki Gönderim Zamanı: Ekim 29 2013 Saat 00:34
YENI ÖZGÜR POLITIKA GAZETESININ-YAZISI-Sömürgeci efendilere doyduk
MUZAFFER AYATA

“Türkiye’de barış süreci ne durumda” sorusuna verilecek fazla bir cevap yok. Hükümet ve yandaşı medyaya bakılırsa her şey yolunda. Sadece Kandil ve BDP gibi Kürt sorununu temsil eden güçler işi bozuyor. Yoksa çatışmalar durmuş, hükümet de “demokratikleşme paketleri” açarak sorunu çözüyor. Çatışmaların olmamasına ve bugünkü duruma herkes şükretsin!

Erdoğan Tv’lerin önünde hiddet ve şiddetle kükreyerek herkesin haddini bilmesini emrediyor. “Demirtaş’ın İmralı’ya giden heyetten çıkarılmasına itiraz etmeyin, eleştirmeyin” diyor. Bırakalım eşit şartlarda bir temsiliyet ve muhataplığı, tam bir egemen ve efendi edasıyla yaklaşıyor. Hükümet ve bakan ne derse o kabul edilecekmiş! Bu sömürgeci efendi söylemine Türk basınının ve yandaş medyanın bir itirazı ve eleştirisi var mı? Yok. Bu konuşmalar alkışlarla karşılanıyor.
İmralı ve KCK yetkilileri, hükümeti ve kamuoyunu uyarıp sürecin ortadan kaldırıldığını ve çözüm için bir adımın atılmadığını dile getirdiklerinde de tehditle ve oyunbozanlıkla suçlanıyorlar. Bu dil ve yaklaşım sürdüğü müddetçe barış sürecinin rayına girmeyeceğini ve ilerleme sağlanamayacağını bilmek gerek. Kürt tarafı uzun yıllara dayanan bir direnişi örgütlemiş ve temsil etmektedir. Hükümetin maaşlı memurları değillerdir. Bazı Kürtlerin Erdoğan ve sömürgeci efendileri önünde elpençe durdukları ve onların ağzına baktıkları doğrudur. Böyle Kürtler dün de vardı, yarın da olacaklar. Ancak kendi halkı adına direnen ve konuşan Kürtleri bunlarla karıştırmamak gerek.
Hükümet Kürtlerle barışı konuşma ve ilerlemeyi sağlayan yasal ve anayasal düzenlemeler yapma ve güven artırıcı adımlar atma yerine hala BDP’yi zayıflatmaya ve elindeki belediyeleri de almaya çalışmaktadır. Şimdi yerel seçimler sürecine girildi. Hükümet bölgede rahatlama yaratma ve Kürtlerin serbestçe iradelerini ortaya koymalarını sağlama yerine tüm devlet gücünü ve olanaklarını kullanarak BDP’yi daraltmaya ve sınırlandırmaya çalışmaktadır.
Yasal alanda deneyimli ve etkili olan partililer, seçilmiş belediye başkanları ve milletvekilleri de hala hapishanelerde. Üstelik, kendileri sınırsız olanaklara sahipken BDP’ye hazineden bir kuruş yardım yapılmamaktadır. Bu koşullarda “eşit sartlarda yarışıyoruz” denilemeyeceği açıktır. Ancak sömürgeci efendiler arsızlıkları ve psikolojik savaştaki ölçüsüzlükleriyle, nerdeyse kendilerini Kürdistan’da mağdur durumda göstermeye çalışmaktadırlar.
Sömürgeci egemenin Kürtleri istediği gibi yönetme keyfiyetini anlamak, bir yerde mümkündür. Ancak Kürtlerin buna alet olmalarını ve onların yanında durmalarını anlamak kolay bir durum değildir. Çok yönlü araştırmayı ve analizi gerektiriyor. Çok basit bir gerçek var: Erdoğan, Diyarbakır belediye başkanlığını Kürtlerin elinden almak istiyor. Kürtlerin uzun yıllar ödedikleri bedel ve emeklerini hiç mi hiç dikkate almıyor. Öyle bir derdi de yok. Ele geçirip, dünyaya, “Bakın, Kürtlerin bir talebi yok. Bana oy veriyorlar” diyecek; bunu sömürgeci egemen sistemi ikame etme temelinde kullanacaktır.
Buna karşı Galip Ensarioğlu gibilerinin tutumu nedir? “Hayır, Kürt halkı büyük bir bedel ödedi. Burası Kürtlerin en büyük merkezi. Neden Mehdi Eker gibi işbirlikçi ve inkarcı tiplerin eline geçip sömürgeci argümanları güçlendirsin” diyorlar mı? Hayır, demiyorlar. Aksine Diyarbakır’ın AKP’nin eline geçmesi için çalışmaktadırlar.
Ensarioğlu, AKP’de bir grup Kürdistanlı milletvekilini yanına alıp Erdoğan’ın karşısına çıkarak Kürtler adına bir talepte bulunabiliyor mu? “Anadille eğitim hakkı istiyoruz; güvenliğin yolu karakollardan geçmiyor, askeri amaçlı karakollar yerine güven artırıcı adımlar at; tutum ve dilin barışa hizmet etmiyor” diyebiliyor mu? “Suriye sınırındaki mayınların kalkması gerekirken niye Kürtler arasında duvarlar örüyorsun” diyebiliyor mu? Diyemez. Tv kanallarına çıkıp Kandil’e, BDP’ye verip veriştiriyor. İtibarsızlaşmaya ve AKP’ye uysalca boyun eğmeye davet ediyor. Kürtlerde bilinen bir söz var. Derler ki: “Golêki mali jê gayê mali natirse!” Ensarioğlu gibi Kürtler de -okumuş ve maddi durumu iyi olanlar- kendilerine çok güvenli oluyorlar. Ama bu Kürtlere karşı böyledir. Sömürgeci güçlere karşı ezik ve gücü, iktidarı gözetleyen hesapçı tutuma sahip olurlar.
Ensarioğlu gibi Tv kanallarına çıkıp konuşanlar ne parti grubunda ne de basında Erdoğan’ı eleştiremezler; politikalarını sorgulayamazlar. Kürt tarafı için cömertçe kullandıkları eleştiri hakkını kullanamazlar. Çok açık durumlar var. Ensarioğlu aynı zamanda milletvekili. Yani halkı temsil ediyor. Suriye sınırında örülen duvar, Kürtleri bir daha bölmeye ve bunu derinleştirmeye dönüktür. Bu, Kürtlerle Türkler arasındaki ilişkilerde, uzun vadede, kapanması zor yaralar açacaktır. Ensarioğlu neden basının karşısına çıkıp tavır almıyor. Normalde kıyameti koparmaları gerek. Ama seslerini çıkaramıyorlar. Madem Erdoğan’ın karşısına çıkıp konuşma ve eleştirme gücünüz yok, niye televizyona çıkıp halkın karşısında konuşuyorsunuz? Kafaları karıştırmaya ve ortalığı bulandırmaya mı çalışıyorsunuz?
Türkiye’nin Kürt sorununu çözmeye dönük somut ve ciddi bir politikası ve pratik çabası görülmemektedir. AKP daha çok iktidarı ve seçimleri hedeflemektedir. Buna karşı çok yönlü ve kapsamlı, örgütlü bir mücadele yürütmekten başka yol görünmemektedir. Bu halk, kazanımlarını ve varlığını AKP’ye peşkeş çekecek bir halk değildir.

Yukarı Dön
 Yanıt Yaz Yanıt Yaz

Forum Atla Forum İzinleri Açılır Kutu Gör

Bu Sayfa 0,328 Saniyede Yüklendi.